Gamtovaizdžiai pro Olympus akutę

Dažnai sulaukiu klausimų - kokį fotoaparatą geriausia rinktis, kuris fotikas geriausiai fotkina ir panašiai. Kartais žmonių paklausiu - o koks aparatas, jų nuomone, yra geras? Atsakymai originalumu nestebina. Geri yra tie, kur daugiausia pikselių (ar megapikselių) turi, brangiausiai kainuoja, Canon, Nikon, Sony ir t. t. Bet pasitaiko ir originalių atsakymų. Pavyzdžui, vienas vyrukas pasakė, kad geras fotikas turi būti didelis, kad atvažiavęs fotografuoti, nejuokintų susirinkusių profesionalų.. O aš manau, kad kiekvienas darbas turi teisingą įrankį tam darbui atlikti. Todėl svarbu išmanyti sritį, kurią ruošiatės fotografuoti. Bet, jei dar tik žengiate pirmuosius žingsnius fotografijos pasaulyje, nesivarginkite savęs apkrauti techniniais dalykais. Naudokite tai, ką turite po ranka ir, žinoma, ką galite sau leisti finansiškai. Visų pirma, investuokite į save, savo žinias ir potyrius. Iš savo patirties galiu pasakyti, jog knygos, seminarai ar internetinės pamokėlės mane padarė daug geresniu fotografu nei visa krūva technikos, kurią dažnai tampiausi kuprinėje. Tačiau įgyta patirtis privertė suprasti, jog fotoaparatas - tai kur kas daugiau nei megapikseliai ar gamintojo žinomumas. Yra daug ir įvairių aspektų, kurie yra be galo svarbūs, renkantis optimalią fotografavimo sistemą. Kai kuriuos aspektus ir apžvelgsiu žemiau, žvelgdamas iš savo, kaip peizažų fotografo, perspektyvos. Ir kadangi nuo pat pradžių fotografuoju Olympus technika, tai natūralu, jog ir kalbėsiu apie šios sistemos privalumus.

Olympus OM-D E-M1 MarkII

Olympus OM-D E-M1X

Olympus OM-D E-M5 MarkIII

Sistemos svoris ir dydis

Tik skaudanti nugara privertė suprasti, jog fototechnikos gėris matuojamas ne vien pikseliais ir eurais. Kadangi dažnai keliauju pėsčiomis, man ganėtinai svarbus kriterijus - technikos svoris. Šioje kategorijoje beveik nepralenkiama Micro4/3 sistema bei jos pradininkė - Olympus. Nesileisdamas į detales, pasakysiu tiek, jog jų pasirinkti techniniai sprendimai leido ženkliai sumažinti tiek fotoaparatų, tiek jų naudojamos optikos, tiek ir aksesuarų svorį. O tai ypač svarbu daug keliaujantiems žmonėms. Kadangi mano naudojama sistema sveria beveik dvigubai mažiau nei veidrodiniai aparatai, jai nereikia ir didelių bei gremėzdiškų trikojų. Pakanka turėti lengvutį anglies pluošto trikojį ir aš jau pasiruošęs 98 proc. peizažų fotografijoje kylančių iššūkių. Beje ir fiziniai Micro4/3 sistemos matmenys dvigubai mažesni nei veidrodinių sistemų, o tai, savo ruožtu, leidžia sutaupyti vietos kelioninėje kuprinėje, į kurią be vargo sutelpa dar ir kelioninė virtuvėlė, hamakas bei kelios pamainos rūbų. Todėl fotografuodamas su draugais, kurie naudoja veidrodinius pilno kadro fotoaparatus, dažniausiai juos vaišinu kava, nes tik mano kuprinėje be fototechnikos dar yra vietos dujų balionėliui, kelioninei viryklei, keliems puodukams, arbatinukui bei vandens talpai.

Kadro kraštinių santykis

Micro4/3 sistemos 4:3 kraštinių santykis daug artimesnis 5:4 kraštinių santykiui, kurį daugelis fotografų įvardija kaip idealų santykį peizažų fotografijoje. Pakanka prisiminti tokias legendas kaip Ansel’į Adams’ą, Joe Cornish’ą, Bruce’ą Percey’ų, kurie kadro kraštinių santykį 5:4 laikė labiausiai subalansuotu santykiu gamtovaizdžiams. Pvz., santykis 3:2 - labiau ištęstas ir nutolęs nuo kvadrato. Savo ruožtu, toks neproporcingas formatas verčia žiūrovo žvilgsnį kelauti horizontaliai arba vertikaliai kadru, nesustojant ties svarbiausiomis nuotraukos vietomis. O santykis, artimas kvadratui, linkęs prikaustyti žiūrovo žvilgsnį, jį nuraminti ir sukoncentruoti dėmesį ties pagrindiniais nuotraukos elementais. Taip pat Olympus fotoaparatai turi galimybę pakeisti kadro kraštinių santykį tiesiai vaizdo ieškiklyje arba LCD ekranėlyje. Tiesa, nuotrauka, išsaugota RAW formate, vis tieks liks pilno dydžio, kurio kraštinių santykis bus 4:3 ir apdorojant ją vis tiek teks apkarpyti, tačiau toks kadro sumažinimas fotografuojant, tampa nepakeičiama pagalba, komponuojant būsimą nuotrauką bei išdėliojant vaizdo elementus joje.

20.4 (arba 16.4) megapikselių

Žiūrint mano akimis, Micro4/3 sistema aprūpinta idealiais 20.4 arba 16.4 megapikselių sensoriais, kurie sugeneruoja pakankamo detalumo ir dydžio nuotraukas, neperkraudami kompiuterio disko bei atsarginių laikmenų. Tokio dydžio nuotraukų daugiau nei pakanka 98 proc. situacijų, kuriose Jūs galite atsidurti kaip fotografas - nuotraukų publikavimas internete bei socialinėse platforomose; nuotraukų spausdinimas papuošti namų interjerui; nuotraukų paruošimas kalendoriams, plakatams ar kitokioms vizualinėms priemonėms; nuotraukų siuntimas fotografijų platinimo platformoms ir pan. Galbūt, neteksite kažkiek kokybės, sugalvoję atspausdinti savo nuotrauką kokiame nors 12x9 metrų stende, tačiau keli iš mūsų esame publikave savo darbus tokio dydžio stenduose? O permokėti už sistemas, kurios generuoja 50-120 megapikselių monstrus, kažin, ar verta. Beje, verta pagalvoti ir apie tai, jog apdorojant didžiules nuotraukas, bus reikalingas ir galingas kompiuteris, kas ir vėl smarkiai iškelia bendrą sistemos kainą. Ir, jei Jums būtinai reikės didelės nuotraukos, daugelis Olympus fotoaparatų turi High Resolution funkciją, kurios metu fotoaparatas automatiškai fotografuoja 8 kadrus, kuriuos vėliau pats sujungia ir sukuria 40 megapikselių nuotrauką. Tiesa, geriausią rezultatą gausite, jei šio fotografavimo režimo metu fotoaparatas saugiai tupės ant trikojo.

Vaizdo gylis

Micro4/3 sistemoje 2 kartų vaizdo didinimo faktorius matricoje reiškia tai, jog šioje sistemoje sunkiau išgauti švelniai susiliejantį foną (angl. bokeh), tačiau peizažuose aš visada stengiuosi išgauti priešingą efektą, t. y. nufotografuoti taip, kad vaizdas visoje nuotraukoje būtų vienodai ryškus ir detalus. Olympus sistemai tai - vieni juokai. Tiesiog, pasirinkite kažkurią iš vidutinės reikšmės diafragmų ir leiskite fotoaparatui daryti savo darbą. Nereikia vėliau sujunginėti skirtingo vaizdo gylio nuotraukų, nustatinėti f22 diafragmos reikšmių ir panašiai. Viskas čia daug paprasčiau: statau trikojį, sukomponuoju vaizdą, pasirenku diafragmos pirmumo režimą su f8 reikšme, o tada spaudžiu užrakto paleidimo mygtuką. Viskas! Smeigtuko aštrumo nuotrauka visame vaizdo gylyje jau saugiai guli fotoaparato atminties kortelėje.

Live Composite funkcija

Live Bulb funkcija

Timelapse opcija

Kiti sistemos privalumai

Atsparumas oro sąlygoms. Pasirinkęs kažkurį iš OM-D serijos modelių bei suporavęs jį su M.Zuiko PRO objektyvu, turiu visiškai vandeniui, šalčiui ir dulkėms atsparią sistemą, kurios nereikia dangstyti ir saugoti. Pakanka nuvalyti purslus ar lašus nuo objektyvo ir galima tęsti darbus!

Atverčiamas LCD ekranas. Mano ūgis - 1,90 m ir aš dažnai nešiojuosi mažesnio dydžio trikojį, kuris pakankamai žemas. Kad nereiktų kiekvieną kartą klauptis, komponuojant kadrą, aš galiu atversti ekranėlį ir vaizdą jame komponuoti šiek tiek palenkęs galvą. Tikra atgaiva mano kelėnams ir nugarai!

Live Bulb funkcija. Fotografuojant ilgo išlaikymo ekspozicijas, dingsta bet koks spėliojimas ir netikėtumai. Pakanka pasirinkti šią funkciją, paleisti užrakto paleidimo mygtuką ir stebėti kaip vaizdas ekranėlyje virsta ilgo išlaikymo nuotrauka. Kad nuotrauka būtų išties gerai eksponuota, ekranėlyje matosi ir histograma, kuri auga kartu su ekspozicija.

Tinkinimas. Olympus fotoaparatai turi iš tiesų daug ir įvairių mygtukų, kurie fotografavimo procesą paverčia greitesniu bei patogesniu. Tačiau visi šie mygtukai yra laisvai tinkinami ir jiems galite priskirti savo fotografavimo stilių atitinkančias reikšmes ir funkcijas.

Panoramų fotografavimas. Kadangi Micro4/3 sistemoje neliko veidrodžių, atsirado daugiau vietos elektronikai. Daugiau elektronikos reiškia daugiau įvairių funkcijų. Viena iš jų - užrakto mygtuko paleidimo programuojami režimai. Galima fotografuoti po vieną kadrą, galima serijomis, galima nustatyti uždelsto veikimo paleidimą, galima koreguoti pauzes tarp kadrų. Būtent pastaroji funkcija labai naudinga, fotografuojant panoramas. Tinkamai ją suderinus, nebereikia kiekvienam panoramos kadrui spaudinėti užrakto mygtuko. Pakanka parinkti pauzę tarp kadrų ir spėti laiku pasukti fotoaparatą. Paprasčiau nei paprasta!

Integruotas gulsčiukas. Niekam nepatinka pasviręs horizontas! Todėl LCD ekranėlyje galite matyti indikatorius, kurie rodo fotoaparato pasvirimą horizonto ir vertikalės atžvilgiu.

Ekspozicijos simuliatorius. Sisteminiai fotoaparatai turi pranašumą, nes juose vaizdą visada matysite tokį, koks bus galutinėje nuotraukoje. LCD ekranėlyje matote, kad vaizdas per tamsus? Tiesiog, pasirinkite aukštesnę ekspozicijos kompensaciją. Daugiau jokių nemalonių siurprizų, pamačius nuotrauką galiniame fotoaparato ekranėlyje!

Fokusavimo asistentas. Funkcija, kuri leidžia matyti kurioje kadro vietoje vaizdas bus aštriausias ir detaliausias. Nebereikia hiperfokalinių skaičiavimų ir fokusavimo priekiniame trečdalyje. Pasirinkite Focus Peaking funkciją ir stebėkite, kur bus ryškiausias vaizdas!

Live Composite funkcija. Dar niekada nufotografuoti dangumi keliaujančių žvaigždžių pėdsakų (angl. startrails), susiliejančių pravažiuojančių automobilių šviesų (angl. cartrails) nebuvo taip lengva. Pasirinkus šią funkciją, fotoaparatas padarys bazinį kadrą, o vėliau į ekspoziciją įtrauks tik šviesos pokytį, nepereksponuodamas šviesos šaltinių.

Integruota Timelapse opcija. Norite nufotografuoti, o vėliau animuoti dangumi slenkančius debesis ar tamsoje keliaujantį Paukščių Taką? Olympus fotoaparatai turi timelapse funkciją, kuri leidžia automatiškai padaryti iki 999 kadrų, pasirinkus pauzes tarp jų bei užrakto suveikimo atidėjimo laiką. Tai reiškia, jog pasirinkę ir suderinę kompoziciją galite fotoaparatą palikti fotografuoti, tarkim, po vieną kadrą kas tris minutes.

USB įkrovimo galimybė. Kai kurie modeliai turi galimybę pakrauti baterijas USB jungties pagalba, Tai ypač aktualu, kai esate ilgesnėje išvykoje, ir keliasdešimtoes kilometrų spinduliu nėra rozečių. Tokiu atveju, labai padeda mobilūs įkrovimo šaltiniai, kelioninės saulės baterijos ir panašiai.

O taip pat Olympus sistema prikimšta ir daugiau naudingų dalykėlių kaip geriausias rinkoje vaizdo stabilizatorius, nuostabi Pro Capture funkcija, kuri gyvūnų fotografiją paverčia vaikų žaidimu, makro nuotraukų sluoksniavimas, fotoaparato valdymas telefonu ir t. t. 

M.Zuiko Digital ED 12mm f2

M.Zuiko Digital ED 7-14mm 1:2.8 PRO

M.Zuiko Digital ED 12-40mm 1:2.8 PRO

Jei susidomėjote Olympus sitema, būtinai aplankykite įgalioto Olympus atstovo Pabaltyjo šalyse Olympus Lietuva interneto svetainę! www.olympus.lt